Kašelj

Zakaj in kako uporabljamo zelišča. Nasveti in navodila.

Kašelj

OdgovorNapisal/-a Zahtevna dne Ne sep 14, 2008 7:40 am

Spoštovani administrator g.Lovro.
Nekaj malega vem o zeliščih. Bolj natančno povedano, sem se začela malo bolj ukvarjat z njimi to leto.
Bi mi napisali ali svetovali kakšno zelišče ali mešanica sta najboljša za blaženje kašlja.
Lp in hvala za nasvet
Zahtevna

Re: Kašelj

OdgovorNapisal/-a lovro dne Po sep 15, 2008 9:52 am

Pozdravljeni,

katero zelišče bomo uporabili pri kašlju je odvisno od tega za kakšno vrsto kašlja gre.

Ako nas muči suh, dražeč kašelj, ki se težko pomiri je najbolje uporabiti zelišča, ki vsebujejo sluzi: korenina, list ali cvet sleza, cvet slezenovca ali rožlina, lučnikov cvet, pljučnikovo zel, list trpotca, list lapuha, korenina jegliča. Najbolje je, da iz teh rastlin pripravimo hladne prelivke (jih namakamo v hladni vodi več ur - npr. čez noč), saj bi uporaba vrele vode povzročila razkroj sluzi.

Kadar pa spremlja kašelj obilo sluzi in težko dihanje pa je priporočljivo uporabiti naslednja zelišča: zel materine dušice, zel sporiša, list žajblja, zel dobre misli, zel ožepka, zel divje vijolice. Čaje iz teh zelišč pripravimo kot poparke (na skodelico vrele vode damo ščepec (čajno žličko) zelišča, pokrijemo in pustimo stati 10 do 15 minut, nato precedimo).

Poleg čajev si pri kašlju lahko pomagamo tudi s sirupi iz trpotca, sleza ali smrekovih vršičkov.
Uporabniški avatar
lovro
Site Admin

OdgovorNapisal/-a Zahtevna dne To sep 16, 2008 3:42 pm

Hvala g.Lovro za nasvet.
Potrebujem mešanico za pomirjanje kašlja.
Na razpolago imam od teh naštetih stvari le: žajbelj, dobro misel-origano, ožepek. Mora biti zelišče posušeno?
Zanima me tudi,listov sveže kapucinke se lahko žveči za razkuževanje grla, dnevno?
Hvala za pozornost.
Lp
Zahtevna

OdgovorNapisal/-a lovro dne To sep 16, 2008 7:14 pm

Večino zelišč lahko uporabljamo tudi svežih. Sveža vsebujejo največ zdravilnih snovi, med sušenjem se del teh snovi izgubi, v redkih primerih pa šele s sušenjem pridobijo zdravilni učinek. Vsa zelišča, ki ste jih našteli lahko uporabljamo sveža, kapucinko pa predvsem svežo, saj s sušenjem izgubi velik del zdravilnosti. Večje količine zaužitih listov kapucinke lahko povzročijo draženje in vnetje sluznice v prebavilih, zato ni dobro zaužiti preveč listov naenkrat, lahko pa uživamo po en list (ali cvet) večkrat na dan. V vašem primeru lahko izmenično uporabljate liste kapucinke in grgranje žajblja in/ali ožepka za razkuževanje grla.

Glede čajne mešanice iz naštetih zelišč: 3 deli dobre misli, 1 del ožepka in 1 del žajblja - takšna mešanica deluje predvsem protivnetno (zavira rast bakterij) in če je vzrok vašega kašlja vneto grlo bo pomagala. Pijte 2 - 3 skodelice na dan.
Uporabniški avatar
lovro
Site Admin

OdgovorNapisal/-a Zahtevna dne Če feb 05, 2009 10:22 pm

G.Lovro hvala za nasvete. Vse mi pride prav in še naučim se veliko.
Zdaj pa me zanima še, kje naj kupim primerne stekleničke za shranjevanje zelišč. Obiskala sem kar nekaj trgovin v Prekmurju pa nisem našla nič oprijemljivega in uporabnega.
Lp in lahko noč

Zadnjič obnovil Anonymous, dne Če feb 05, 2009 10:22 pm.
Zahtevna

Vrni se na O uporabi zelišč